شاخه‌ها

 

مفهوم شبکه

 

 

شاید در نگاه اول دانش آموختگان رایانه، متصل کردن دو یا چند رایانه به هم را تعریف شبکه یافت.اما با دیدی کلی و دقیق می توان شبکه را اشتراک همه نودهای موجود در یک مجموعه دانست. نودهایی که هر‌کدام می‌تواند تجهیزات متفاوتی باشد. دستگاه‌هایی همچون دوربین، پرینتر، رایانه‌های مرکزی، سرویس‌دهنده تلویزیون و خیلی دیگر از تجهیزاتی که اطلاعات را جمع‌آوری و یا نمایش می‌دهد. برای نمونه در یک فروشگاه دستگاه بارکدخوان جزئی از شبکه به شمار می‌آید و یا در یک پارکینگ، تابلو پر یا خالی بودن پارکینگ یکی از نودهای شبکه می‌باشد. اگر چنین مفهوم بزرگی از شبکه در ذهن داشته باشیم، بسیاری از اجزاء دنیا را جزئی از یک شبکه می‌یابیم. شبکه‌هایی که بنا به وسعت، نوع پروتکل ویا محدوده تحت پوشش، به انواع و اقسام مختلفی تقسیم می‌شود.

 

تقسیم بندی شبکه

شبکه‌ها از لحاظ منطقه به LAN ، MAN  و WAN  تقسیم می‌شود.

 

LAN

این مدل از شبکه در محدوده جغرافیایی کوچکی نصب و بهره‌برداری می‌گردد، اگر در خانه یا

محل کار شبکه‌ای موجود باشد که همه اعضا در یک Workgroup  از آن استفاده کنند درحال استفاده از یک شبکه LAN هستند.

 

MAN

این نوع شبکه از شبکه‌های LAN بزرگتر است و معمولا از اتصال چندین LAN به یکدیگر ایجاد می‌شود. استانداردها و مکانیزم ارتباط بین نودهای شبکه MAN همانند LAN می‌باشد.

به دلیل وجود همین شباهت‌ها تشخیص یک شبکه MAN از یک LAN بزرگ سخت است. یک شبکه MAN معمولاّ از چندین Workgroup تشکیل می‌شود و احتمالاّ یک شبکه MAN در دل یک شبکه بزرگتر مانند WAN و یا Internet قرار می‌گیرد و چنین شایع شده‌است که شبکه MAN در سطح شهر است، مثلاّ برای ارتباط شعب یک بانک.

 

WAN

این شبکه از MAN بزرگتر است و معمولاّ از به هم پیوستن چندین شبکه کوچک‌تر به ایجاد می‌شود. به طور معمول شبکه MAN‌ به هم متصل نمی‌شود چرا که این شبکه‌ها اکثراّ اختصاصی هستند. اگر قرار باشد شبکه‌های MAN به هم متصل شود و تشکیل شبکه WAN دهد قطعاّ شبکه‌های MAN یک سازمان با هم تجمیع خواهد‌شد، برای نمونه شعب بانک‌ها در تهران به شعب بانک‌ها در کرج متصل می‌شود و تشکیل WAN را می‌دهد.

 

مالکیت شبکه

سخت‌افزار و نرم‌افزار شبکه ممکن است در مالکیت یک فرد یا یک شرکت خصوصی باشد، همچنین امکان دارد این امکانات در مالکیت یک شرکت مخابراتی دولتی باشد. شبکه ای که در مالکیت و استفاده یک شرکت یا یک فرد به خصوص باشد به عنوان شبکه خصوصی و شبکه‌هایی که در مالکیت شرکت‌های مخابراتی بزرگ می باشد شبکه عمومی گویند.

 

شبکه‌های خصوصی

تکنولوژی‌های LAN عمومی ترین شکل شبکه خصوصی تلقی می‌شود، در حقیقت اکثر شبکه‌های کامپیوتری دنیا از آنجایی که اغلب از نوع شبکه‌های LAN هستند خصوصی به حساب می‌آیند همچون شرکت‌های کوچکی که دارای یک یا چند LAN خصوصی هستند که کامپیوترها را در یک ساختمان یا یک سایت معین به هم متصل می‌کند و شرکت‌های بزرگی دارای صدها شبکه LAN خصوصی هستند. برای اجرای یک شبکه خصوصی، یک شرکت کارمندانی را که قادر به اجرا و پیاده‌سازی شبکه هستند را به استخدام در‌می‌آورد، سخت‌افزار و نرم‌افزار مورد نیاز به طور یکجا خریداری می‌شود و متخصصین شرکت کابل‌کشی شبکه را انجام داده، کامپیوترها را به یکدیگر متصل و سیستم حاصله را مدیریت می‌نمایند.

یک شرکت بزرگ می‌تواند از تکنولوژی‌های LAN خصوصی برای متصل نمودن کامپیوتر‌ها در چندین سایت مختلف به یکدیگر استفاده نماید. این شرکت سخت افزار شبکه‌های WAN همانند سوئیچ‌های بسته‌ای را خریداری نموده و از متخصصین برای اجرای شبکه استفاده می‌نماید. متخصصین شرکت ارتباطات بین شبکه را طراحی نموده کامپیوترها را به یکدیگر متصل می‌نمایند آدرس‌ها تخصیص داده و مسیریابی داده‌ها را تحت نظارت قرار می‌دهند.

البته یک شرکت خصوصی می‌تواند کابل‌ها را فقط در فضای تحت مالیکت خود نصب کند برای ایجاد یک شبکه WAN خصوصی شرکت مذکور می‌بایست خطوط ارتباطی بین سایت‌های خود را از کریر‌های عمومی همانند شرکت‌های تلفن اجاره کند، شبکه WAN هنوز هم خصوصی تلقی می‌شود زیرا خطوط ارتباطی استیجاری داده‌ها را مستقیماّ بین سایت‌های شرکت حمل می‌کند بدان معنا که هیچ شرکت دیگری امکان دسترسی به خطوط ارتباطی داده‌های این شرکت را ندارد. یک شبکه کامپیوتری خصوصی تلقی می‌شود‌، اگر استفاده از آن در مالکیت یک شرکت یا یک فرد خاص باشد. خطوط ارتباطی بین سایت‌های شرکت می‌بایست از شرکت‌های تلفن اجاره گردد.

 

شبکه عمومی

برعکس یک شبکه خصوصی یک شبکه عمومی شباهت به یک سیستم تلفن دارد، این شبکه به‌صورت یک سرویس عمل می‌کند که در‌ دسترس مشترکین قرار دارد بدان معنا که هر فرد یا شرکت به خصوص می‌تواند مشترک این سرویس گشته و همین که اتصال برقرار شد به کامپیوترهای آن مرتبط گردد کامپیوتر مذکور می تواند از سرویس‌های شبکه عمومی بهره‌گیرد.

یکی از ویژگی‌های شبکه عمومی ارتباط جهانی آن است. یک مشترک معین می‌تواند با هر مشترک دیگر ارتباط برقرار نماید. امکان داشتن یک شبکه عمومی کوچک وجود دارد اغلب شبکه‌های عمومی از نوع WAN می باشد.

 

مزایا و معایب

مالک شبکه خصوصی، کنترل کاملی روی تصمیم‌گیری‌ها و خط مشی‌های فنی شبکه دارد، این اصلی ترین مزیت شبکه خصوصی است. برای مثال مالک شبکه مارک سخت‌افزار مورد استفاده، ظریفیت شبکه و سیستم‌های پشتیبان آن را انتخاب می‌کند به علاوه مالک است که چگونگی و زمان استفاده و تعداد کامپیوترهای مجاز به ارتباط در شبکه را تعیین می‌کند همچنین می‌تواند تضمین کند که شبکه از کامپیوترهای خارج از سازمان در دسترس نخواهد بود. ایزولاسیون از طریق حفاظت اطلاعات شرکت و جلوگیری از نفوذ افراد بیگانه و ارتباط با کامپیوتر های شرکت، امنیت شبکه را افزایش می‌دهد. مزایای یک شبکه خصوصی به طور رایگان حاصل نمی‌شود. یک شبکه خصوصی بزرگ به لحاظ نصب و نگهداری می‌تواند پرهزینه باشد و علاوه بر خرید تجهیزات شبکه شرکت می‌بایست یک گروه متخصص را استخدام و آن‌ها را تحت آموزش مداوم قرار دهد.
 ابزار ویژه و تجهیزات نگهداری و تعمیرات خاصی مورد نیاز واقع می‌شود. مهمتر آنکه تکنولوژی‌های شبکه به طور سریع و دائم در‌حال تغییر و پیشرفت است و همگام شدن با این تغییرات کاری پر هزینه است. متخصیصن شبکه نیز باید برای آشنایی با تکنولوژی‌های جدید آموزش ببینند.
مزایای اصلی یک شبکه عمومی، انعطاف پذیری و قابلیب استفاده از بالاترین سطح تکنولوژی شبکه بدون داشتن تجربه فنی است یک شبکه عمومی انعطاف پذیر است، زیرا یک مشترک معین در هر مکان جغرافیایی می تواند در هر زمان دلخواه به شبکه متصل شود به علاوه ارتباط بین یک کامپیوتر در مالکیت یک شرکت معین و کامپیوتر دیگری در مالکیت یک شرکت دیگر می تواند با روش یکسان با سیستم تلفن عمومی که ارتباط صوتی را برقرار و منقطع می نماید به طور دلخواه ایجاد و منقطع گردد.

 

Internet

شبکه اینترنت یک شبکه بزرگ ترکیبی از شبکه های مختلف می باشد. گاهی شبکه های MAN سازمان ها با در نظر گرفتن نکات ایمنی با استفادهاز بستر Internet به یکدیگر متصل و تشکیل WANمی دهند ولی باید پذیرفت که امنیت Internet از انواع دیگر شبکه ها به مراتب کمتر می باشد. در جدول زیر می توانید وضعیت شبکه ها را با یکدیگر مقایسه کنید.

 

 

LAN

MAN

WAN

Internet

پهنای باند

خیلی خوب

خوب

متوسط

متوسط رو به کم

دامنه

ساختمان

مجموع ساختمان ها

اجتماع MAN (کشور )

جهان

امنیت

مناسب

معمولی

متوسط

متوسط رو به کم

 

 

مشخصه های عملکرد شبکه

به طور رسمی شبکه ها را می توان در دو دسته سریع وکند رده بندی کرد، هر چند چنین تعریفی به خاطر رشد سریع تکنولوژی های شبکه مناسب نیست زیرا شبکه ای که اکنون یک شبکه سریع ارزیابی می شود در کمتر از سه یا چهار سال آینده در رده شبکه های کند قرار می گیرد، بنابراین هنگامی که دانشمندان یا مهندسان نیاز به تعین دقیق سرعت شبکه ها دارند از عبارات غیر رسمی وکیفی استفاده نمی کنند،بلکه آنها از واحدهای اندازه گیری کمی مناسب بهره گیری می نمایند البته مبتدیان ممکن است تصور مناسبی از اندازه گیری های کمی عرضه شده نداشته باشند و توصیف های کیفی را درمورد عملکرد شبکه ها ترجیح دهند. در این قسمت دو سنجش کمی واساسی را در مورد شبکه قرار می دهیم.

 

تأخیر

مهمترین ویژگی شبکه ها را که می توان مورد سنجش قرار داد تأخیر یک شبکه است، تأخیر یک شبکه مشخص می کند که چه مقدار زمان نیاز است تا یک بیت از داده ها از طریق شبکه از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر ارسال شود. تأخیر بر حسب ثانیه یا کسری از ثانیه ارائه می گردد. میزان تأخیر بسته به موقعیت دو کامپیوتر که با یکدیگر ارتباط بر قرار می کنند ممکن است کمی متفاوت باشد. اگر چه کاربران تنها به تأخیر کل شبکه توجه دارند، مهندسان به سنجش دقیق تری نیاز دارند بنابراین معمولا  در مورد حداکثر تأخیر و متوسط تأخیر بحث نموده و آن را به چند بخش اصلی تقسیم می کنند.

گاهی تأخیر در یک شبکه از انجا ناشی می شود که یک سیگنال برای عیور از یک کابل یا فیبر نوری نیاز به مقدار کمی زمان دارد. چنین تأخیرهایی به تأخیر انتشار معروف بوده و معمولا متناسب با فاصله بین دو نقطه ارتباطی می باشد، برای مثال یک شبکه LAN معمولی که در داخل یک ساختمان قرار دارد دارای تأخیری برحسب میلی ثانیه انجام دهد برای اجرا روی شبکه ای با این مقدار تأخیر دچار افت عملکرد می گردد، بنابراین تأخیر برحسب  میلی ثانیه برای یک کامپیوتر با اهمیت است، شبکه ای که از یک مدار ماهواره ای در اطراف زمین برای تقویت داده از یک قاره به قاره هی دیگر استفاده می کند دارای تأخیر بسیار بیشتری است حتی در سرعت نور نیز حدود 100 میلی ثانیه زمان برای عبور یک بیت از اطلاعات بهماهواره وبرگشت آن به زمین لازم است.

تجهیزات الکترونیکی موجود در شبکه مثل هاب ها، پل ها و سوئیچ های بسته ای منبع دیگری از تأخیر را به نام تأخیر سوئیچینگ معرفی می کند. یک دستگاه الکترونیکی زمانی را در انتظار می ماند تا تمام بیت های داده یک بسته اطلاعات منتقل گشته وسپس مقدار کمی زمان را صرف انتخاب هاب بعدی قبل از ارسال بسته می نماید، CPU های سریع وسخت افزار های ویژه ای سبب ایجاد تأخیر های سوئیچینگ می گردد.

از آنجایی که اغلب شبکه های LAN از رسانه های اشتراکی استفاده می کنند، کامپیوتر ها برای دسترسی به این رسانه نیاز به مقدار کمی زمان دارند برای مثال ما مشاهده نموده ایم که یک شبکه اترنت از تکنیک CSMA/CD ( تکنیک های جلوگیری از تصادم بسته های اطلاعاتی در یک شبکه) استفاده می نماید و شبکه توکنرینیگ فرستنده را نلزم می دارد تا در انتظار یک توکن قرار گیرد، چنین تأخیرهایی که معمولا بزرگ هم نیستند به عنوان تأخیرهای دسترسی معروفند. نوع دیگری از تأخیر در شبکه هایWAN سوئیچ بسته ای رخ می دهد به خاطر آورید که هر سوئیچ بسته ای به عنوان بخشی از فرایند ذخیره سازی وانتقال بسته ها، بسته های ورودی را در یک صف قرار می دهد، اگر یک صف از قبل در برگیرنده بسته ها باشد بسته جدید می بایست در انتظار بنشیند تاCPU بسته های قبلی را انتقال دهد، چنین تأخیر هایی تحت عنوان تأخیرهای صف معروف اند.

 

خروجی سیستم

ویژگی دیگر شبکه ها که می توان آن را به طور کمی مورد سنجش قرار داد عرض باند سیستم است. عرض باند سنجشی از سرعت است که داده ها می توانند از طریق شبکه ارسال شوند و معمولا برحسب بیت برثانیه تعریف می گردد. اغلب شبکه ها دارای عرض باند چندیت میلیون بیت در ثانیه هستند. اگرچه سیستم های ارتباطی قدیمی تر عرض باندی معادل 300 تا1200 بیت بر ثانیه را ارائه می نمودند، شبکه های فعلی معمولا دارای سرعت چندین گیگابیت درثانیه هستند، از آنجایی که عرض باند را می توان با چندین روش مورد سنجش قرار داد متخصص شبکه میبایست دقت کافی درتعیین دقیق آنچه مورد سنجش قرار می گیرد بنماید در حقیقت عبارت عرض باند گاهی به عنوان یک عبارت مترادف برای خروجی شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. البته برنامه نویسان وکاربران شبکه توجهی به قابلیت و ظرفیت سخت افزار پایه ندارند، بلکه آنها به دنبال سرعتی هستند که ازطریق آن داده ها را می توان انتقال داد. به طور خاص دراغلب تکنولوژی ها هر فریم دارای یک هدر می باشد که این بدان معناست که عرض باند مؤثر کمتر از عرض باند سخت افزاری می باشد، با این وجود عرض باند سخت افزار اغلب به عنوان تقلیدی از خروجی شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. زیرا عرض باند یک کرانه بالا از خروجی را ارائه می دهد،هیچگاه کاربر نمی تواند اطلاعات را با سرعتی بیشتر از عرض باند سخت افزاری شبکه ارسال نماید.

حرفه ای های شبکه اغلب از واژه سرعت به عنوان کلمه ای متفاوت با خروجی استفاده می نمایند، مثلا ممکن است بشنوید شبکه ای دارای سرعت 10 مگا بیت برثانیه است اگرچه چنین عباراتی عمومیت دارند اما ممکن است سبب اختلاف در درک مفاهیمی همچون تأخیر و خروجی گردد، درحقیقت خروجی سنجشی از ظرفیت شبکه است نه سرعت آن. برای فهم این رابطه شبکه را به صورت جاده ای تصورکنیدکه بین دو مکان قرارگرفته و بسته هایی که از طریق شبکه انتقال می- یابند مشابه با اتومبیل هایی هستند که در امتداد جاده حرکت می کنند. نرخ خروجی تعیین می نماید که چه تعداد اتومبیل می تواند در هر ثانیه وارد جاده شود، اما تأخیر مبین آن است که چقدر طول می کشد تا یک اتومبیل کل مسیر جاده را از یک شهر به شهر دیگر طی نماید، برای مثال جاده ای که می تواند هر 5 ثانیه یک بار اتومبیلی را بپذیرد دارای خروجی 2/0 اتومبیل در ثانیه است اگر یک اتومبیل برای طی کل مسافت جاده به 30 ثانیه زمان احتیاج داشته باشد جاده مذکور دارای تأخیر30 ثانیه ای می باشد،  اکنون در نظر بگیرید اگر باند دیگری به این جاده اضافه گردد چه اتفاقی می افتد(مثلا ظرفیت دو برابر شود) در این صورت این امکان وجود دارد که در هر5 ثانیه دو اتومبیل وارد جاده شوند، بنابراین خروجی جاده به 4/0 اتومبیل در ثانیه افزایش میابد، البته از آنجایی که اتومبیل می بایست کل مسیر جاده را طی نماید تأخیر 30 ثانیه ای جاده همچنان پابرجاست.

 

Jitter

یکی دیگر از پارامترهای سنجش در شبکه که هر روز از اهمیت بیشتری برخوردار می شود وبرای ارسال صوت و تصویر بلادرنگ مورد استفاده قرار می گیرد Jitter  است ، Jitter در واقع واریانس تأخیر می باشد. برای درک اینکه چرا چنین تأخیراتی اهمیت دارند ارسال صوت روی یک شبکه را در نظر بگیرید، در سمت فرستنده سیگنال آنالوگ به صورت دیجیتالی درآمده و نمونه های دیجیتال هر 125 میکرو ثانیه یکبار ارسال می شود، نمونه ها در داخل بسته ها یا سلول ها جمع آوری گشته و سپس از طریق شبکه انتقال می یابند. در سمت گیرنده مقادیر دیجیتال استخراج و به خروجی آنالوگ تبدیل می شود. اگر شبکه دارای Jitter صفر باشد (مثلا هربسته زمان یکسانی با بسته های دیگر را برای عبور از شبکه ثبت نماید) خروجی صوتی دقیقا با ورودی اصلی انطباق خواهد داشت، در غیر این صورت خروجی صوتی به صورت پراکنده ظاهر می گردد، سیستم تلفن و شبکه های داده ای ازJitter به عنوان یک پارامتر اصلی استفاده می کنند.

 

دلایل شبکه کردن منابع سخت افزاری

بزرگترین دلیل استفاده از شبکه را می توان متمرکز کردن اطلاعات و منابع دانست.در واقع شبکه این امکان را فراهم می آورد با صرف کمترین زمان و هزینه به منابع اطلاعاتی و یا سخت افزاری که شاید هزاران کیلومتر دورتر واقع شده اند دسترسی داشت. به جرأت می توان گفت در دنیای امروز بدون استفاده از شبکه های رایانه ای و یا حتی شبکه های صنعتی نمی توان زندگی بدون دردسر داشت.

مفهوم توپولوژی شبکه

نحوه چیدمان فیزیکی اجزاء شبکه توپولوژی شبکه نیست در حقیقت به نحوه چیدمان منطقی اجزاء شبکه توپولوژی گویند. یعنی اگر یک شبکه خطی به دور یک میز گرد نصب شود به شبکه حلقوی تبدیل نمی شود.

 

توپولوژی های پرکاربرد

در زمان مقایسه توپولوژی های متفاوت شبکه باید اجزاء آن مورد بررسی قرار گیرد. اجزاء شبکه :

 • نود   
 • کابل و کانکتور        
 • کارت شبکه

 

کارت شبکه ، کابل و کانکتور می تواند نوع شبکه که را مشخص کند یعنی:

توپولوژی

کابل

کانکتور

BUS

Coaxial

BNC

Ring

CAT2

RJ-45

Star

CAT5

RJ-45

 

توپولوژی خطی (BUS)

توپولوژی خطی،یک توپولوژی رایج برای پیاده سازی شبکه های کوچک است.در این مدل از یک کابل به عنوان ستون فقرات(Backbone) اصلی در شبکه استفاده شده و تمام کامپیوتر های موجود در شبکه به آن متصل می شوند در واقع در این روش رسانه انتقال که معمولا کابل کواکسیال است بین تمام دستگاه های موجود در شبکه به اشتراک گذاشته می شود، از ویژگی های مهم این توپولوژی این است که داده از یک ایستگاه روی رسانه انتقال منتشر می شود اما فقط ایستگاه مقصد اجازه دریافت واستفاده از آن را دارد. 

 

مزایای توپولوژی خطی

 • کم هزینه بودن: به دلیل استفاده از یک خط انتقال برای اتصال تمام کامپیوترها از کابل کمی استفاده می شود که باعث پایین آمدن هزینه نصب وایجاد تسهیلات لازم در جهت طرح سیم کشی وپشتیبانی شبکه خواهد شد.
 • ساختار ساده: توپولوژی خطی ساختار ساده ای دارد،در این مدل فقط از یک کابل برای انتقال اطلاعات استفاده می شود.
 • توسعه آسان: یک کامپیوتر جدید را می توان به راحتی در نقطه ای از شبکه اضافه کرد، در صورت اضافه شدن ایستگاه های بیشتر در یک بخش از شبکه (Segment) می توان از تقویت کننده های به نام تکرارکننده (Repeater) استفاده کرد.

 

معایب توپولوژی خطی

 • مشکل بودن عیب یابی: با اینکه سادگی موجود در توپولوژی خطی امکان بروز اشتباه را کاهش می دهد، ولی در صورت بروز خطا کشف آن آسان نخواهد بود.

در این مدل برای تشخیص خطا باید نقاط زیادی را بازدید و بررسی کرد.

 • پر هزینه بودن تعمیرات: در صورتی که اشکالی در رسانه انتقال بخشی از شبکه وجود داشته باشد، باید تمام آن بخش را از شبکه خارج کرد.
 • راندمان وسرعت پایین: چون دراین توپولوژی در هر لحظه فقط یک کامپیوتر قادر به ارسل ودسترسی به کابل است، راندمان شبکه مستقیما به تعداد کامپیوتر های موجود در شبکه بستگی دارد در نتیجه سرعت این نوع توپولوژی پایین می آید.

 

اغلب شبکه های BUS اطلاعات را در قالب سیگنال های الکترونیکی به تمام جهت روی کابل پخش می کنند که اصطلاحا به این عمل توزیع عمومی(Broadcasting) گفته می شود و به این صورت تمامی کامپیوتر ها اطلاعات را دریافت می کنند ولی فقط کامپیوتری که آدرس آن به داده ها ضمیمه شده قادر به خواندن آنها می باشد. سادگی وتوسعه آسان این نوع شبکه از نقاط قوت توپولوژی BUS می باشد، نقطه ضعف اصلی آن نیز این است که اگر کابل اصلی که پل ارتباطی بین کامپیوترها می باشد، قطع شود کل شبکه از کار خواهد افتاد (Crash یا Down) محدودیت تعداد نودها و سرعت پایین وعدم توانایی ارسال و دریافت همزمان همه نودها را می توان به عنوان معایب این توپولوژی نام برد، یعنی در این توپولوژی در هرلحظه تنها یک کامپیوتر می تواند به کابل دسترسی داشته باشد و از آن استفاده کند.

راندمان شبکه مستقیما به تعداد کامپیوترهای موجود در شبکه بستگی دارد، هر چه تعداد کامپیوترها بیشتر باشد زمانی که کامپیوترها باید منتظر بمانند تا نوبت ارسال آنها برسد بیشتر است وشبکه کند تر خواهد شد. کامپیوترهای موجود تنها به سیگنال ها وداده های موجود در شبکه توجه می کنند ومسئول جابجایی داده ها ویا توقف سیگنال ها نیستند.

بنابراین اگر یک کامپیوتر خراب شود روی بقیه اثری نخواهد داشت، از آنجا که سیگنال های الکتریکی به تمام شبکه ارسال می شود بنابراین از یک سر کابل تا سر دیگر آن در حرکت خواهند بود اگر به سیگنال اجازه داده شود که به حرکت خود ادامه دهد به طور حتم بازتابیده شده و به داخل کابل برگشت داده می شود (signal Bounce) و درنتیجه بقیه کامپیوترها قادر به ارسال سیگنال نخواهند بود. برای جلوگیری از بازتابش سیگنال وایجاد نویز از وسیله ای به نام پایان دهنده (Terminator) جهت جذب سیگنال در دو سر کابل استفاده می شود.

اگر کابل به طور فیزیکی پاره شود و یا اینکه به جایی متصل نباشد سیگنال ها در قسمت قطع شده با هیچ مقاومتی جذب نمی شوند و شبکه از کار می افتد، زیرا در قسمت قطع شده (terminator)ای برای جذب سیگنال های آزاد وجود ندارد، در این توپولوژی تا زمانی که سیکنالی در کابل موجود باشد هیچ فرستنده ای اجازه ارسال ندارد، به همین دلیل قطعه پایان دهنده در انتهای دو سر کابل اصلی الزامی است.

یکی از معایب این توپولوژی، برخورد(collision) در حین ارسال ودریافت است. برخورد هنگامی اتفاق می افتد که فرستنده بدون بررسی وکنترل خط، شروع به ارسال داده می کند واین خود باعث برخورد اطلاعات وشروع ترافیک وکند شدن سرعت انتقال اطلاعات است.

 

توپولوژی ستاره ای(star)

در این نوع توپولوژی همانگونه که از نام آن مشخص است از مدلی شبیه به ستاره استفاده می شود. هر یک از کامپیوترهای موجود در شبکه توسط یک کابل مستقل به یک دستگاه مرکزی به نام هاب(Hub) و یا سوئیچ(switch) متصل شده اند. هاب جعبه تقسیمی است برای کابل کشی مشترک بین نودها. هاب را می توان مثل مرکز مخابرات یک شهر دانست که هر فردی برای تلفن زدن ابتدا باید به نزدیکترین مرکز مخابراتی متصل شود تا بتواند با فرد مورد نظر ارتباط تلفنی برقرار کند. اگراین مرکز نبود باید از هر خانه ای هزاران سیم به تک تک منازلی که قصد ارتباط با آنها را داشتیم، می کشیدیم . در این توپولوژی، هرگاه کامپیوتری بخواهد با کامپیوتر دیگری تبادل اطلاعات نماید کامپیوتر مبدأ  ابتدا باید اطلاعات را به دستگاه مرکزی ارسال نماید وسپس از طریق دستگاه مرکزی، اطلاعات به کامپیوتر مقصد منتقل می شود. در این توپولوژی اگر یکی از دستگاه ها به هر دلیلی از شبکه خارج و یا خراب شود بقیه دستگاه ها به کار خود ادامه خواهند داد و به عبارت دیگر خرابی یک ایستگاه منجر به متوقف شدن کل شبکه نخواهد شد.

 

مزایای توپولوژی ستاره ای

 • عیب یابی آسان: چون نقطه مرکزی مستقیما به هر ایستگاه موجود در شبکه متصل است ایرادات در شبکه به سادگی قابل تشخیص و مهار خواهند بود.
 • هزینه کم برای تعمیرات: در توپولوژی ستاره ای اشکال در یک اتصال باعث خروج آن خط از شبکه وفقط مستلزم اشکال زدایی خط مذکور است و عملیات فوق تأثیری در عملکرد سایر کامپیوترهای موجود در شبکه نخواهد داشت. در واقع فعالیت کل شبکه به تک تک نودها وابسته نیست.
 • نصب سریع: نصب شبکه با این توپولوژی آسان است. در این توپولوژی سهولت انتخاب محل کامپیوترها مزیت بزرگی به حساب می آید.
 • توسعه آسان: توسعه شبکه با این توپولوژی به راحتی انجام می شود.
 • عدم تصادم: امکان کار موازی برای ارسال ودریافت همزمان توسط چندین کاربر فراهم است.

 

معایب توپولوژی ستاره ای

 • وابستگی به دستگاه مرکزی: در صورتی که واحد و دستگاه مرکزی در شبکه با مشکل مواجه شود، تمام شبکه غیرقابل استفاده خواهد شد.
 • هم شنوایی: در این نوع شبکه ها از یک کابل بسیار نازک، حساس ونویزپذیر استفاده می شود. می توان این توپولوژی را از نظر میزان القا و روی هم افتادن خطوط ، به عنوان بدترین توپولوژی دانست.
 • پر هزینه بودن: کابل کشی این توپولوژی هزینه و وقت زیادی را لازم دارد. زیرا هر نود با یک کابل مستقل به هاب یا سوییچ متصل می شود به همین دلیل تعداد و حجم کابل ها بسیار زیاد و سازماندهی کردن این همه کابل ، وقت زیادی از متخصص شبکه را به خود اختصاص می دهد.

 

توپولوژی حلقوی(Ring)

این توپولوژی ، قدیمی ترین و کم کاربردترین توپولوژی حال حاضر از لحاظ فیزیکی می باشد. دستگاه مرکزی متصل کننده و ارتباط دهنده نودهای این توپولوژی به نام MAU (Multistation Access Unit) معروف است، دستگاه MAU بعد از روشن شدن یک Token (مجوز ارسال) را در شبکه رها می کند این Token نزد کامپیوتر ارسال کننده اطلاعات باقی می ماند.

کامپیوتر مقصد نیز پس از دریافت اطلاعات، پاسخی مبنی بر سالم بودن اطلاعات و دریافت آن (Acknowledge) را به کامپیوتر فرستنده ارسال می کند، کامپیوتر فرستنده نیز که Token را در اختیار دارد با دیدن تأییدیه مجوزی را که در اختیار دارد از بین می برد و یک Token جدید ساخته و در شبکه رها می کند، این Token نیز مثل Token قبلی شروع به گردش در شبکه می کند.

در این مدل هر گره به دو وفقط دو همسایه مجاور خود متصل است. اطلاعات از گره مجاور دریافت و به گره بعدی ارسال می شوند، بنابراین داده ها فقط در یک جهت حرکت کرده واز ایستگاهی به ایستگاه دیگر انتقال پیدا می کنند به طور مثال وقتی کامپیوتری که به پورت شماره دو MAU متصل است و بسته ای را ارسال می کند، MAU برخلاف هاب اطلاعات را به همه پورت ها نمی فرستد تا  ترافیک شبکه سنگین نگردد.

 

مزایای توپولوژی حلقوی

 • ترکیب پذیری: از آنجا که در این توپولوژی، دستگاهMAU معمولا رسانه های متفاوتی را پشتیبانی می کند این امکان وجود دارد تا از انواع متفاوتی از رسانه های انتقال در بخش های مختلف شبکه استفاده کرد به طور مثال، در بخشی از شبکه می توان از کابل های فیبر نوری ودر بخش دیگر از کابل های UTP استفاده کرد.
 • عدم تصادم: در این توپولوژی به دلیل وجود Token تصادمی رخ نمی دهد.

 

معایب توپولوژی حلقوی

بعضی از مواقع،اشکال در یک گره باعث اشکال در تمام شبکه می گردد. یعنی در صورت بروز اشکال در یک گره ، تمام شبکه با اشکال مواجه می شود وتا زمانی که گره معیوب از شبکه خارج نشود هیچگونه تبادل اطلاعاتی را روی شبکه نمی توان داشت.

 

توپولوژی مختلط(Hybrid)

این توپولوژی ترکیبی از چندین توپولوژی مختلف است. یعنی شبکه هایی با این توپولوژی از چندین شبکه با توپولوژی های متفاوت که توسط یک رسانه اصلی به نام ستون فقرات (Backbone) به یکدیگر مرتبط شده اند،ساخته شده است. هر کدام از این شبکه ها نیز توسط یک پل ارتباطی (Bridge) به ستون فقرات متصل می شوند. معمولا از این شبکه ها برای بهره گیری از مزایای چندین نوع شبکه استفاده می شود. به طور مثال می توان توپولوژی خطی و ستاره ای را به گونه ای ترکیب کرد که چندین شبکه ستاره ای به صورت خطی با هم مرتبط شوند؛به عبارت دیگر دو توپولوژی خطی وستاره ای با یکدیگر ترکیب شده اند مکمل یکدیگر باشند. در این شبکه اگر کامپیوتری از کار بیفتد بر کل شبکه تأثیر نخواهد داشت واگر یک هاب از کار بیفتد تنها بخشی از شبکه از کار خواهد افتاد. در صورت آسیب دیدگی کابل اتصال هاب ها ( ستون فقرات) ، فقط ارتباط بین کامپیوترهایی که در گروه های متفاوت هستند قطع خواهد شد و ارتباط داخلی شبکه ها پایدار می ماند.

 

 

طراحي اتاق سرور استاندارد

 

 

ايجاد مكاني امندر جهت متمركز كردن سرورهاي شبكه و استفاده از منابع مشترك نگهداري، از عوامل مهم وتاثيرگذار پيشبرد كاري يك سازمان مي باشند لذا در اين راستا اتاق سرور ايجاد شده ومورد بهره برداري قرار مي گيرد . اهداف اصلي در پياده سازي اتاق سرور عبارتند ازمقاومت سازه ، ايمني نفوذپذيري و اطمينان از صحت داده ها.

 

ساختار فيزيكي

تقويت ساختار، مقاوم سازي و ضدزلزله سازي

زلزله خيز بودن كشورمانايران و لزوم پيشبيني صدمات در هنگام وقوع آن امري اجتناب ناپذير مي باشد كه درطراحي و پياده سازي سازه هاي مختلف سازماني مدنظر مي باشد. با توجه به اينكه اكثرساختمان ها ، قديمي ساز بوده و از ايمني لازم برخوردار نيستند لذا بايد تمهيداتيبراي آن درنظر گرفت لذا پس از بازديد دقيق از محل ساختمان مناسب ترين مكان جهتاستقرار اتاق سرور انتخاب شده و در صورتي كه نتايج حاصل از لرزه سنجي ( تست برايسنجش ميزان مقاومت سازه در برابر لرزه) مناسب نباشند اقدام به مقاوم سازي خواهد شد. بديهي است در صورتيكه اتاق سرور در مكاني غير از پايين ترين طبقه سازه باشد مقاومسازي را بايد از پي آغاز كرد و اين خود مستلزم هزينه است.

 

مراحل كار مقاوم سازی:

 • ديوارها تا رسيدن به سطح آجري تراشيده مي شود.
 • سوراخ ها و منافذ پر مي شوند.
 • سطوح با يك لايه سيماني پوشيده مي شود.
 • لايه اي از ماده ضد آتش Fire Tard روي لايه سيماني كشيده می شود.
 • مسيرگذاري كف و سقف جهت عبور لوله هاي اطفاي حريق ، برق و شبكه انجام مي شود.
 • پس از انجام مراحل فوق اقدام به آهن كشي و ستون گذاري مي شود.
 • شبكه هاي فلزي نصب شده و روي آن گچ كاري مي شود.
 • پس از خشك شدن گچ لايه محافظتي و ضد آتش Epoxy پوشانده مي شود.

 

مكانمناسب جهت اتاق سرور:

معمولا اتاق سرور را در پايين ترين طبقه درنظر مي گيرند واين مكان بايد با كانال ها و رايزرهاي ساختمان در ارتباط باشد. در صورتيكه از ايناتاق به اتاق هاي ديگر و همچنين به طبقات ديگر كانالي وجود نداشته باشد بايد آن راايجاد كرد.

 

سيستم هاي مكمل

 • سيستم تهويه و تخليه گرد وخاك

از عوامل مهم استهلاك تجهيزاتالكترونيكي ، گرد و خاك مي باشد. با نشستن گردو خاك روي Chipset هاي مختلف بردهايدستگاه ها و ايجاد لايه جانبي روي آن ها ، عمل خنك سازي آن ها با مشكل روبرو شده وخرابي زودرس را سبب مي شود از اينرو سيستم تهويه هواي اتاق سرور نصب شده و موردبهره برداري قرار مي گيرد.

 

 • سيستم اطفاي حريق

آتش سوزي به دليل اتصال كوتاه ادوات برقي و همچنينوجود تجهيزات مختلف آتش زا از عوامل اصلي تخريب در سازمان ها مي باشد لذا در اينخصوص نصب تجهيزات مناسب اخطار و اطفاي حريق مدنظر مي باشد. نحوه كار چنين است:

 • با توجه به محدوديت فضاي اتاق سرور جهت انتقال گاز مونواكسيد كربن به داخلاتاق، از لوله هاي حامل استفاده مي شود. محل قرارگرفتن نازل هاي نهايي بايد درمكانهايي نزديك به محل استقرار سرور ها و تجهيزات برقي تعبيه شود.
 • مخزن هاي گاز در مكاني خارج اتاق سرور قرار مي گيرد و اين مخزن ها به لوله هايتعبيه شده داخلي مرتبط خواهند شد.
 • درمكان هاي مختلف اتاق سرور نظير داخل ركها ، تجهيزات برقي داخلي و ... سنسورهاي تشخيص حريق نصب مي شود.

 

 • درب ضدحريق و مقاوم

با توجه به اهميت محصور نمودن آتش و جلوگيري ازگسترش آن ، درب اتاق سرور بايد از جنس نسوز انتخاب شود.

 

 • رنگ ضد حريق يا EPOXY

جهت پر كردن كليه درزها و ايجاد لايه حفاظتيبيروني ضد آتش از Epoxy استفاده مي شود. Epoxy در رنگ هاي مختلف موجود بوده و برايگرفتن جواب مؤثر حتما بايد سطح زيرين كاملا خشك شده باشد.

رنگ هاي پلاستيكي وپلي استري محصولات جانبي پتروشيمي بوده و قابليت اشتعال بالايي دارند لذا استفادهاز آن ها مناسب اتاق سرور نمي باشند. درحال حاضر پوشش مناسب جهت اتاق سرور Epoxy ميباشد كه كليه سطوح داخلي ( كف ، سقف ، ديواره هاي جانبي) را پوشش مي دهد. داراي رنگهاي متنوعي است و كاملا ضد حريق مي باشد.

 

 • دوربين هاي كنترلي

باتوجه به اهميت اطلاعات و لزوم مراقبت بيشترازتجهيزات اتاق سرور، نصب دوربين هاي كنترلي درون اتاق سرور بسيار مؤثر است. دوربينها بطور 24 ساعته اتاق سرور را مانيتور كرده و Log ها را در سرور مربوطه ذخيره ميكنند.

 

 • سيستم جارو برقي Vacum Cleaner

باتوجه به احتمال آلودگي اتاق سرورناشي از تردد افراد در آن علي الرقم پوشيدن لباس هاي مخصوص توسط اين افراد ، دستگاهجاروبرقي پيشبيني مي شود. موتور و ساير تشكيلات اين دستگاه در بيرون از اتاق سرورقرار گرفته و تنها لوله جمع كننده در داخل سرور قرارداده مي شود.

 

 • سيستم كنترل دسترسي تردد

استقرار سيستم كنترلي مناسب جهت ثبت ترددافراد و مديريت آن جهت اتاق سرور الزامي است.اين سيستم داراي يك دستگاه كارت خوانچند گزينه اي (Multi Option Checking) ، كنترلر و مبدل هاي مرتبط با آن مي باشد. افراد مجاز براي ورود به اتاق سرور بايد كارت تردد را همراه داشته باشند. همچنينثبت اثر انگشت و وارد كردن كدمخصوص از ديگر گزينه هايي است كه مي توان آن ها رافعال نمود.

 

 • سيستم تامين روشنايي

روشنايي داخل اتاق سرور بايد به گونه اي طراحيشود تا در هنگام خروج شخص از اتاق سرور خاموش شوند و دليل آن علاوه بر صرفه جوييبرق ، جلوگيري از توليد حرارت توسط آن هاست. همچنين مسيرهاي كنترلي و اصلي برق درتابلو برق اتاق سرور پيشبيني مي شود.

 

 • سيستم خنك كننده داخلي

جهت برقراري دماي مناسب 18 درجه سانتي گراداتاق سرور استفاده از دستگاه هاي خنك كننده درون آن الزامي است. مرسوم ترين خنككننده در ايران ، كولرهاي گازي هستند كه توان آن ها باتوجه به ميزان حرارت توليدشده اتاق سرور محاسبه مي شوند.

 

ساختار برق شهر و برق اضطراري

كابلكشي اتاق سرور بايد مطابق استاندارد هاي كابل كشي ساخت يافته با تجهيزات باكيفيتپياده سازي شود. قسمت هاي مختلف جهت داشتن سيستم برق رساني مطمئن شامل موارد زيراست:

 • تابلو برق
 • يو پي اس
 • ژنراتور تامين
 • چاه ارت

 

تابلو برق و  ATS

كنترل خطوط ورودي وخروجي برق و برق اضطراري ، همچنين لزوم مانيتور كردن جريان و ولتاژ خطوط استفاده ازتابلو برق را الزامي مي سازد. تابلو برق علاوه بر داشتن ولت متر و آمپرمتر داراي يكسري كليدهاي مينياتوري بوده كه جهت جريان و وضعيت ولتاژ را كنترل مي نمايد همچنينتوسط اين كليدها قادر خواهيم بود تا برق قسمتي از سازمان را روي برق شهر Set كنيم ويا مي توانيم آن را به UPS مرتبط سازيم.

 

يو پي اس

قطع ناگهاني برق درتجهيزات اتاق سرور نظير روتر ها ، سوئيچ ها ، سرورها و . . .  باعث اختلال در اكثرفعاليت هاي اين دستگا هها شده و دربرخي موارد امكان ادامه كار آنها را كاملا از بين مي برد. بايد درنظر داشت تنها قطع برق شهر اثرات مخرب به همراه ندارد. سيستم هاي كامپيوتري نسبت به نارسايي هايي مانند افت لحظه اي ولتاژ ، ولتاژهاي لحظه اي بالا ،نويز و تأثيرات فركانس راديويي و تغييرات فركانس در منبع تغذيه خود حساس هستند.

يك UPS مناسب داراي شرايط زير است:

 • Online Double Conversion  باشد.
 • توان كار با ژنراتور را داشته باشد يعني Power Factor Correction را پشتيبانيكند
 • جهت مانيتوركردن Online ، پروتكل SNMP را پشتيباني كند

 

نكته :اگر UPS مشخصه PFC را نداشته باشد توان ژنراتور بايد 5/1 برابر UPS درنظر گرفته شودو اگر داشته باشد 15/1 برابر UPS باشد.

 

ژنراتورتامين

دستگاه هاي تامين كنندهبرق اضطراري UPS با توجه به گران بودن و عدم كارايي مناسب براي برق دهي طولاني مدتمناسب نبوده و استفاده از ژنراتور در دستور كار قرار مي گيرد. نحوه كار بدين صورتاست كه در هنگام قطع برق اتاق سرور و براي جلوگيري از اختلال در سيستم برق دهي آندر طول زمان به كار افتادن ژنراتور، UPS بطور آني وارد مدار شده و برق اتاق سرور راتامين مي كند. به محض آماده شدن ژنراتور جهت برق دهي ، UPS  از مدار خارج شده و برقاتاق سرور از ژنراتور تامين مي شود.توان UPS با توجه به ميزان توان مصرفي دستگاههاي مختلف مستقر در اتاق سرور نظير سرور ها، كولرهاي گازي و ... محاسبه مي شود. توان UPS مناسب را با در نظر گرفتن باتري هاي داخلي آن براي مدت 7 الي 15 دقيقه( باتوجه به زمان به كار افتادن ژنراتور) درنظر مي گيرند. ميزان توان ژنراتور 15% بيشتر از توان UPS درنظر گرفته مي شود و درهنگام كار بايد 70% زيربار باشد. زيربارقرارگرفتن ژنراتور بيش از 80% توان و يا كمتر از 60% توان اكيدا توصيه نميشود. ژنراتورهاي با توان بالاي 15 KVA سه فاز هستند.

چرا بايد از ژنراتور استفاده كنيم ؟

با توجه به گراني UPS هاي با توان بالا و همچنين نياز به استفاده از باتري هاي متعدد جهت برق دهي طولانيمدت ، استفاده از ژنراتور الزامي است. نكته ديگري كه بايد درنظر بگيريم جاگير بودنحجم زيادي باتري خارجي در فضاي محدود اتاق سرور است.

 

دسته بندي ژنراتورها

ژنراتور ها را معمولا به دو دسته توان پايين و توان بالا دستهبندي مي كنند.

ژنراتورهاي توان پايين تا 10 KVA برق دهي را پشتيباني مي كنند ومعمولا سوخت آن ها بنزين است. سوخت ژنراتورهاي توان بالا ديزلي است. ژنراتورها رابه دو گونه دستي و اتوماتيك راه اندازي مي كنند. زمان راه اندازي اتوماتيك حدود 2دقيقه و راه اندازي دستي حدود 10 دقيقه مي باشد. با توجه ايجادصداي بلند ژنراتور ازمحفظه صداگير به نام كناپي استفاده مي شود. اين محفظه تا 85% كاهش صدا را به دنبالخواهد داشت.

 

چاه ارت :

جهت جلوگيري از بارهاي اضافي و مخرب روي سيستمبرقي ، سيستم زمين يا Earth بايد برقرار شود دراين سيستم ، نول واقعي شده و به چاهارت توسط كابل مسي مرتبط مي شود.

شرايط ايجاد چاه ارت استاندارد در زير آمده است:

 • حفر چاه تا رسيدن به خاک نم دار بايستي انجام شود.
 • پودر ذغال و نمک (كلريد سديم) به نسبت يك به دو ( هرکيلو ذغال دو کيلو نمک ) بهمقدار 40 کيلوگرم در چاه ريخته شود. ( اين مواد با مقاومت خاک نسبت عکس دارند و کميا زياد کردن اين مواد مقاومت خاک را زياد و يا کم می گرداند.)
 • صفحه ای مسی به اندازه 50 سانتیمتر در 50 سانتیمتر و به قطر 1سانتیمتر بصورت تيغه ای( عمود ) روی نمک و ذغال قرار می گيرد.
 • سيم مسی به قطر 50 ميليمتر توسط کابلشو مسی و پيچ و مهره مخصوص ازجنس مسجهت جلوگيری از پوسيدگی و زنگ زدگی به صفحه مسی متصل می شود.
 • لوله پوليکا به قطر 4 يا 6 سانتیمتر کنار هر چاه نصب می گردد. لازم به توجهاست سوراخهای متعددی در بدنه لوله ها ايجاد شده تا اطراف لوله و چاه را مرطوبگرداند.
 • در پايان نيز چاه با خاک رس و نرم پر می شود.
 • مقاومت چاه با استفاده از دستگاه ارت سنج بايد زير 2 اهم باشد.

 

ساختار شبكه كامپيوتري اتاق سرور

آماده سازي اتاق سرور جهتارتباطات شبكه اي سرورها با ايستگاه هاي مختلف شبكه از جمله كارهاي پايه اي در اتاقسرور مي باشد. درواقع كليه كارها و هزينه هايي كه در اتاق سرور انجام مي شود هدفشاستفاده منطقي و مطمئن از تجهيزات اتاق سرور مي باشد.

در زير دو ساختار فيزیکی منطقي شبكه آمده است:

 

ساختار فيزيكي شبكه

مركز اطلاعات و پردازش روي شبكه سرورهاهستند لذا ارتباط مناسب اين سرورها با مجموعه شبكه امري اجتناب ناپذير است.

دراينراستا سه عامل زير مدنظر هستند:

 • پياده سازي مدل سه لايه
 • كابل كشي استاندارد
 • ثابت كردن رك ها
 • كانال هاي عبور

 

 • پياده سازي مدل سه لايه:

كابل كشي و پيشبيني مسيرهاي داخل اتاق سروربايد به گونه اي باشد تا بتوان پياده سازي مدل سه لايه شبكه را عملياتي ساخت از اينلحاظ داشتن نقشه منطقي و فيزيكي سوئيچ هاي مختلف شبكه بايد پيش از اجراي مسيرگذاريدر دستور كار قرار گيرد.

 • كابل كشي استاندارد:

رعايت اصول كابل كشي ساخت يافته و همچنين درنظرداشتن خم ها و زواياي مختلف در كابل كشي اتاق سرور بايد در نظر گرفته شود.

 • ثابت كردن رك ها:

به دليل جلوگيري از واژگون شدن رك ها در هنگامزلزله ، رك ها بايد به كف وصل و مهار شوند. پيش از اجراي كف و ايجاد كانال هايمختلف بايد محل استقرار رك ها تعيين شده و بست ها و Holder هاي نگهدارنده در آنتعبيه شود لذا دانستن نوع و مدل رك ها ، اندازه آن ها ، موقعيت مكاني نسبت بهيكديگر بايد تعيين شوند.

نكته: برخي از رك ها نظير رك هاي HP داراياتصالات مخصوص بوده و جهت نصب صحيح رك بايد از آن ها استفاده كرد.

 • كانال هاي عبور:

جهت نظم بخشيدن به كابل ها Portable نظير كابل هايرابط برق ،PatchCord ها و ... ، مسير عبور استاندارد كابلي توكار در اتاق سرورصورت مي گيرد. اين كانال ها بايد داراي درپوش مناسب بوده و بين مسيرهاي Data و برقفاصله ايجاد نمايد.

 

ساختار منطقي شبكه

ساختار منطقي و نرم افزاري سرورها امكاناستفاده مطمئن از اطلاعات روي سرورها را مهيا مي سازد.

 لذا اتخاذ استراتژي مناسبارتباط سرورها با يكديگر و همچنين ارتباط ايستگاه هاي كاري با آن ها بايد پس از نصبفيزيكي اتاق سرور انجام شود.

 برخي از تنظيمات منطقي و نرم افزاري:

 • دامين كنترلر و سرويس هاي شبكه نظير DHCP ، DNS  و ...
 • VLAN  و تقسيم سوئيچي
 • ايجاد Access List روي سوئيج هاي شبكه
 • ايجاد Routing و  Gatewayشبكه
 • و ...

 

امنيت

آسيبها و نفوذ هاي گزارش شده به سيستم های مبتني بر اطلاعات در سرتاسر جهان رو بهافزايش است. با گذشت زمان ابزارها و روشهای نفوذ به سيستم های اطلاعاتی و شبکه هایکامپيوتری ساده و ساده تر می شوند و نفوذگرها با اين ابزار و حداقل دانش مجال نفوذرا می يابند. بر اين اساس محرمانه بودن ، در دسترس بودن و يكپارچگي اطلاعات ،امري اجتناب ناپذير براي توسعه سيستم ها كامپيوتري و سرورها است و بايد در برنامهتجهيز اتاق سرور مدنظر قرار گيرد. مرسوم ترين روش هاي امنيتي عبارتند از:

 • استفاده از آنتی ويروس مناسب
 • استفاده از فايروال با تنظيم صحيح
 • نصب سيستم هاي نمايشگر نظير IDS

 

نسخه پشتيبان

ايجادامكانات مناسب برگرداندن اطلاعات ازبين رفته از تدابيري است كه بايد مدير شبكه

دردستور كار خود قراردهد. استفاده از ساختار SAN و تجهيزات مبتني بر NAS ، همچنين  Mediaهاي ذخيره سازي متنوع با توجه به حجم اطلاعات و اهميت آن ها مثال هايي ازآنهاست.

نكته : درصورتيكه راه اندازي SAN را در دستور كاري قرار داشته باشد بايدبستر اصلي پياده سازي آن را در اتاق سرور پيشبيني شود.

 

سرور مناسب:

سرورها ، كامپيوترهاي قدرتمند با توان پردازش و ذخيره سازي بالايي هستندكه به عنوان مركز منطقي نرم افزارهاي مختلف شبكه درنظر گرفته مي شود Data Base هاي مختلف نظير SQL ، Oracle  و ... روي اين بستر ايجاد شده و ايستگاه هاي كاريمرتبط با شبكه را تغذيه مي نمايند. با توجه به فضاي محدود اتاق سرور و لزوم بهينهاز فضا ، استفاده از سرور هاي كشويي Rackmount  پيشنهاد مي شود. اين سرورها سرپرستشبكه را قادر خواهند ساخت تا به راحتي به آن ها دسترسي داشته و بنا به شرايط آن هارا افزايش يا كاهش دهد.

 

 

رسانه انتقال

 

 

به هر رسانه ای که بتواند اطلاعات را به گردش درآورد و هدايت کند اصطلاحاً رسانه انتقال يا محيط انتقال (Transmission Media)  مي گویند. براي اينکه ايستگاه های مختلف در يک شبکه بتوانند با يکدیگر ارتباط برقرار کنند نياز به رسانه انتقال مانند يک قطعه سيم است.

چند مثال ديگر:

 • وقتي صحبت مي کنيم محيط انتقال « هوا » است.
 •  با روشن و خاموش کردن يک منبع نور اطلاعات را از طريق فیبر نوري  منتقل مي کنيم. در اینجا « فیبر نوري » رسانه انتقال است.
 • وقتي از طريق اف اف صحبت می کنيم « سیم مسي » رسانه انتقال است.

 

انواع رسانه هاي انتقال

 • کابل Wired

سيم مسي يا آلومينيومي يا پلاستيك فشرده، سيليس و... ساخته شده اند.

 • بي سيم  Wireless

o      مادون قرمز (Infra Red) مثل كنترل تلويزيون. O

o       نور ليزر (Laser)

o      امواج راديويي (Radio waves ) مثل بي سيمهاي نظامي، راديو، تلويزيون، ماهواره.

 

رسانه های انتقال كابلي در شبكه

  كابل  (co- axial) Coax یا هم محور.

  كابل (Twisted Pair) TP  زوج سيم به هم تابيده.

  كابل Fiber Optic یا فيبر نوري.

 

كابل Coax یا هم محور

 

 • كلمه coax مخفف دو ك همل Co به معني « هم » و  axial به معني « محور » است.
 • در سالهاي ۱۹۷۰ براي شبكه هاي ( Ethernet )( ستارهاي محلي ) ابداع شد و تا سالها استفاده مي شد اما كم كم كابلهاي TP جاي آنها را گرفت. البته در مسير هاي طولاني گاهي از آنها استفاده می شود.
 • براي توپولوژي Bus استفاده ميشود.
 • حفاظ بافته شده حكم  ground(زمين) را دارد. ضمن اينكه از Noise جلوگيري مي كند.
 • PVC  مخفف Poly Vinyl Chlorid است. از برخورد هسته با حفاظ جلوگيري ميكند.
 • Sheath مسئول حفاظت كابل در برابر صدمات فيزيكي است.

­ مزاياي كابل هم محور:

 • به خاطر داشتن حفاظ ، نويز كمتر روي آن اثر می گذارد.
 • بيشتر از TP سيگنال را حمل ميكند و از فيبر نوري كمتر.
 • در مقابل صدمات فيزيكي مقاومتر است.

 

معايب كابل هم محور:

 • گران است.
 • ساختار غيرقابل انعطاف دارد و نصب آن سخت است.
 • استاندارد هاي جديد شبكه را پشتيباني نميكند.

 

انواع كابلهاي

: RG-58  

 • براي شبكه هاي اترنت از نوع10Base2  كاربرد دارد.
 • نهايت طول هر قطعه 200 متر است.
 • مقاومت آن ۵۰ اهم است.
 • در شبكه هاي thin net استفاده می شود.

 : RG-59

 • براي كابل تلويزيون كاربرد دارد.
 • مقاومت آن ۷۵ اهم است.

نكته: به دليل مقاومت هاي متفاوت كابل RG-58 و RG-59 به جاي هم قابل استفاده نيستند.

: RG-6

 • ويژه ماهواره ( satellite ) است.
 • مقاومت آن ۷۵ اهم است.

نكته: ممكن است كابل RG-6 در شبكه استفاده شود و پاسخ دهد اما مشكلات متعددي به ويژه در فواصل طولاني ایجاد می شود.

: RG-8

 • براي شبكه هاي اترنت از نوع  10Base5 كاربرد دارد.
 • مقاومت آن ۵۰ اهم است.
 • تا مسافت ۵۰۰ متر را پوشش مي دهند.

 

 

كانكتورهاي مرتبط با كابل Coax

 F-Type:براي ماهواره و تلويزيون

BNC : براي شبكه

 AUI: براي اتصال كامپيوتر يا يك سوئيچ به سوئيچ ديگري كه از اين پورت پشتيباني مي كند.

 

انواع کابل زوج سیم به هم تابیده یا TP

 انواع کابل TP در شبکه

مزايا و معايب STP و UTP

 •  UTPبسيار ارزانتر از STP است.
 •  STPبه دليل تاثير كمتر نويز برروي آن سيگنال را تا مسافت بيشتري حمل مي كند.

 سوال:  در چرا شبكه هاي محلي بيشتر از UTP استفاده ميشود؟

دليل: چون اولاً STP بسيارترگران است ، ثانياً نويز آنقدر زياد نيست كه برروي كابل UTP تاثير منفي بگذارد.

 

انواع كابلهاي UTP:

   براي كارهاي مخابراتي كاربرد دارد مثل اتصال خط تلفن

 

                                                         

                                              برای شبکه به کار می رود

 

 

 CAT 3: براي شبكه هاي اترنت با نهايت سرعت ۱۰ مگابيت در ثانيه (10 mega bits per second = mbps ا ) ستفاده ميشود. براي شبكه هاي Token Ring كاربرد دارد.

CAT 5 : براي شبكه هاي اترنت با نهايت سرعت ۱۰۰ مگابيت در ثانیه كاربرد دارد.

CAT 5E : ارتقا يافته CAT 5 است و براي شبكه هاي اترنت با نهايت سرعت ۱۰۰ مگابيت در ثانیه كاربرد دارد ، با اين تفاوت كه در مقابل نويز مقاومتر است.

 CAT 6: براي شبكه هاي اترنت با نهايت سرعت ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه كاربرد دارد.


نكته: در صورت استفاده از اين نوع كابل بايد تمام تجهيزات مثل سوئيچ و كارتهاي شبكه سرعت ۱۰۰۰ مگابيت را پشتيباني كنند.

 

انواع كانكتورهاي كابل هاي TP:

 RJ-11: براي تلفن ( ۴ ورودي دارد)

 RJ-45: براي شبكه هاي اترنت ( ۸ ورودي دارد)

 

 


کابل های فیبر نوری:

 

 Cladding: يك روكش بر روي هسته كه خاصيت آينه اي دارد وظيفه آن برگرداندن نور به درون هسته است.

نكته: فيبر نوري در اصطلاح Unidirectional (يك طرفه) است.

مزاياي فيبر نوري

 • امن است (براي مثال براي سرقت اطلاعات نمي توان يك انشعاب وسط كابل ايجاد كرد)
 • امواج مغناطيسي برروی آن بي تأثير است.
 • در مسافت هاي طولاني به راحتي قابل استفاده است.
 • سبك و كوچك است.

 

معايب فيبر نوري

 • بسيار گران (تقريباً ده برابر كابل)
 • سختي كار با آن (براي اتصال يك كانكتور به انتهاي آن به تجهيزات و دوره هاي آموزشي خاص نياز است.
 • انشعاب T شكل در اين كابل ها بي معني است.

انواع فيبر نوري

SMF: Single Modle Fiber

MMF: Multi Modle Fiber

 SMF: يك اشعه با يك فركانس خاص از طريق آن ارسال مي شود ضخامت آن ۱۰ ميكرون است (ضخامت موي انسان ۵۰ ميكرون است

MMF : چندين اشعه با فركانس هاي مختلف از طريق اين نوع كابل ارسال مي شود چون اشعه ها با كناره برخورد ميكنند ممكن است تداخل پيش آيد به همين دليل در مسافتهاي طولاني استفاده از MMF امکان پذیر نيست.


در كابلهاي SMF صحبت در حد كيلومترهاست اما در MMF در حد كمتر از يك كيلومتر و حتي كمتر از ۵۰۰ متر.

 

 

انواع کانکتورهای فیبر نوری:

ST connector

SC connector

LC connector

MT-RJ connector


همه ي اين كانكتورها هم برا ي SMF و هم  MMF قابل استفاده است.

 پهنای باند

 

پهناي باند در ارتباطات ديجيتال

در ارتباطات ديجيتال مثل شبكه هاي اترنت كابلي پهناي باند يعني نهايت تعداد بيتي كه ميتوان در واحد زمان روي كابل ارسال كرد. پس واحد آن در اين شبكه ها bits per second ( تعداد بيت در ثانيه يا bps) است.

نكته: در مباحث مرتبط با حافظه ذخيره سازي حجم داده ها بر حسب بايت بيان مي شود ولي در مباحث شبكه ما با بيت سر و كار داريم.

 

پهناي باند در ارتباطات آنالوگ:

در ارتباطات آنالوگ (analog) مثل شبكه هاي بيسيم كه اساس كار، امواج راديويي است پهناي باند بر اساس هرتز بيان مي شود.

نكته: براي جلوگيري از اشتباه در اين تعاريف ، براي پهناي باند از كلمه bit rate يا throughput  و در شبكه هاي راديويي از كلمه Bandwidth استفاده می شود.

دليل اين استفاده هاي نابجا اين است كه نهايت نرخ انتقال داده روي لينك ارتباطي فيزيكي متناسب است با پهناي باند آن در واحد هرتز.

پهناي باند در بحث اينترنت

انواع خطوط اينترنت با پهناي باندهاي مختلف وجود دارد به طور مثال پهناي باند Dial-up برابر با  56 kbps است يا خطوط ADSL 1نهابتاّ 5Mbps دارد.

پهناي باند در بحث Web Hosting (ميزباني وب):

در بحث ميزباني وب اغلب اوقات كلمه Bandwidth به غلط به معني «ميزان حجم مجاز دانلود از يك سايت در يک ماه» گفته ميشود.Monthly Bandwidth (پهناي باند ماهانه) در اين بحث زياد شنيده ميشود در حالي که بايد گفته شود Monthly data transfer (ترافيك ماهانه).

 

Baseband & Broadband:

 

Baseband:

در بحث پردازش سيگنالها به اين معني است كه حد پايين سيگنال مورد نظر صفر است اما در بحث شبكه هرگاه گفته ميشود Baseband منظور نوعي از انتقال است كه در آن سيگنالهاي ديجيتال از طريق پالسهاي جريان مستقيم (DC=Direct Current) به سيم اعمال ميشود. به دليل استفاده از جريان DC فقط يك نوع سيگنال ميتوان بر روي رسانه (كابل) ارسال كرد بنابراين وقتي يك node در سيستم Baseband در حال انتقال داده است بقيه node هاي شبكه بايد منتظر بمانند تا انتقال داده تمام شود.Ethernet  يك مثال از سيستم Baseband است.

در يك شبكه اترنت همه دستگاه ها ميتوانند روي كابل داده منتقل كند اما فقط يك دستگاه در يك زمان خاص.

براي مثال اگر يك فايل روي سرور كپي شود ، كارت شبكه درخواستش را براي استفاده از سيم ارسال ميكند. اگر هيچ دستگاه ديگري در حال استفاده از كابل نباشد كامپيوتر ميتواند كارش را انجام دهد اما اگر سيستم در حال استفاده باشد كامپيوتر بايد منتظر بماند و دوباره بايد سعي كند البته پروسه تلاش مجدد آنقدر سريع انجام ميشود كه معمولاً کسی متوجه انتظارها نمي شود.

Broadband

نوعي از انتقال است كه در آن سيگنالها تبديل به امواج آنالوگ از نوع فركانس هاي راديويي (Radio Frequency) يا RF مي شود و از Rangeهاي فركانسي مختلف استفاده مي كنند، برخلاف روش Baseband در اين روش داده تبديل به پالس هاي ديجيتالي نمي شوند به طور مثال در سيستم تلويزيون از سيستم Broadband براي انتقال استفاده مي شود به همين دليل است كه تلويزيون مي تواند ۲۵ برابر بيشتر از يك سيستم Baseband داده را در فركانس هاي مختلف روي كانال هاي مختلف منتقل كند. سيستم هاي broadband تا فواصل طولاني تر پيمايش دارند و البته به خاطر سخت افزار بيشتري كه درگير اين سيستم هاست ، معمولاً گرانتر از سيستم هاي Baseband است.

استانداردهاي مختلف شبكه از نظر سرعت:

 10Base-2:
مؤسسه IEEE به شبكه هاي thinnet در اصطلاح  10Base-2 مي گويد يعني شبكه هايي كه از توپولوژي Bus و از كابل كواكس RG-58 استفاده مي كنند. 10 به معني نهايت نرخ انتقال داده ( maximum data transfer rate يا  Maximum Throughput) است كه برابر با  10mbps است.Base  به اين معني است كه نوع سيستم شبكه Baseband است و 2 به اين معني است كه نهايت طول segment (قطعه كابل) برابر ۱۸۰ (تقريباً ۲۰۰ متر) است.

نكته: اين نوع شبكه تقريباً در هيچ كجا ديده نمي شود مگر در شبكه هايي كه در سال ۱۹۸۰ بسته شده باشد.

: 10Base-5
IEEE به شبكه هاي thicknet در اصطلاح 10Base-5 مي گويد يعني شبكه هايي كه از توپولوژي Bus و از كابل كواكس RG-58 استفاده مي كند. 10 به معني نهايت نرخ انتقال داده برابر با  10mbps است.Base  به اين معني است كه نوع سيستم شبكه Baseband است و 5 به اين معني است كه نهايت طول segment برابر ۵۰۰ متر است.

: 10Base-T
استانداردي است كه جايگزين تكنولوژي هاي قديمي تر يعني 10Base-2  و 10Base-5  شده است. 10 به معني نهايت Throughput برابر با  10mbpsاست.Base  يعني نحوه انتقال Baseband  است و T يعني نوع كابل (رسانه) به كار رفته در اين استاندارد Twisted Pair در اين نوع شبكه ها از كابل هاي UTP-CAT-3 يا بيشتر استفاده مي شود. يك جفت كابل براي ارسال و يك جفت كابل براي دريافت بكار گرفته مي شود و در نتيجه به اين استاندارد اجازه مي دهد كه استاندارد Full-Duplex را فراهم كند. در10Base-T  فاصله مستقيم بين دو node نبايد بيش از ۱۰۰ متر باشد. اگر فاصله بيشتري مورد نياز بود ، بايد از Hubو  switch بيشتري استفاده كرد و شبكه هاي پيچيده تري توليد كرد. در  10Base-T بين دو node در حال ارتباط نبايد بيش از ۵ سگمنت وجود داشته باشد كه اين سگمنت ها با ۴ دستگاه تقويت كننده سيگنال (Repeater) به هم متصل اند و نبايد بيش از ۳ سگمنت بين تكراركننده ها باشد.

 

Fast Ethernet  يا 100Base-T:

 با توجه به نياز به سرعت هاي بالاتر تكنولوژي هاي جديدتر با سرعت بالاتر براي  LANها به وجود آمد كه با نام 100Base-T یا(Fast Ethernet)  شناخته مي شود.

IEEE در استاندارد شماره 802.3u  استاندارد 100Base-T  را معرفي كرده است که طبق آن شبكه هاي LAN مي تواند با سرعت100mbps  انتقال داده داشته باشد ، اين تكنولوژي نيز با تكنولوژي star كار مي كند و از كانكتور RJ-45 و كابل هاي UTP از نوع CAT5 ،CAT3  يا بيشتر در آن استفاده مي شود ، مانند 10Base-T  يك جفت كابل براي ارسال و يك جفت براي دريافت استفاده مي شود. فقط برخلاف 10Base-T  به دليل سرعت بالاتر براي جلوگيري از خطاي احتماليnode ها بايد به هم نزديكتر باشد. پس در اين نوع شبكه ها نهايتاً  ۳ سگمنت با 2 دستگاه تكراركننده بين ها آن مي تواند بين 2 node باشد هر سگمنت مي تواند ۱۰۰ متر باشد  نه بيشتر.

Gigabit Ethernet Over Twisted Pair  يا 1000Base-T  :

با توجه به حجم بالاي اطلاعات و نياز به سرعت بيشتر براي انتقال ها آن حتي100Base-T  نيز گاهي اوقات خسته كننده است ،  بنابراين IEEE  در استاندارد 802.3ab تكنولوژي ۱۰ برابر سریعتر از100Base-T  با عنوان  1000Base-T با سرعت يك گيگا بیت در ثانيه معرفي كرد. در اين تكنولوژي براي رسيدن به سرعت گيگا بیت از تمام ۴ جفت سيم در كابل هاي CAT5 يا بيشتر استفاده می شود ، هر چند در اين تكنولوژي از رمزگذاري دادهاي متفاوتي نسبت به   100Base-T استفاده مي شود اما مي توان كارت شبكه هايی تهیه کرد كه بر روي يك پورت هر سه تكنولوژي ۱۰ ، ۱۰۰ و ۱۰۰۰ را پشتيباني كند.

نهايت طول كابل ۱۰۰ متر و فقط يك Repeater مي تواند بین دو node باشد. نهايت فاصله بين دوnode  ، 200 متر است.

 

کابل کشي ساخت يافته

Structured Cabling

 

کابل کشي ساخت يافته پیروی از یک سري استاندارد می باشد، که اين استانداردها نحوه سیم کشی  Data Centerها، ادارات و ساختمان ها را براي ارتباطات Data و Voice با استفاده از کابل CAT5E  یا CAT6  و سوکت ها ( Modular Sockets ) مشخص مي کند به علاوه این استانداردها مشخص مي کند که چگونه کابل ها را با استفاده از توپولوژيStar کابل کشی شود به طوري که همه پریزها (Outlet) به یک Patch Panel مرکزي متصل شود.

 

دلايل نياز به يك سيستم كابلكشي ساخت يافته

v       كابل كشي منشأ درصد زيادي از مشكلات هر شبكه است هر چند هزينه هاي اين بخش سهم ناچيزي از هزينه هاي شبكه را به خود اختصاص ميدهد.

v       تعويض يا ارتقاي كابل كشي درون ساختمان به راحتي امكان پذير نيست و كابل كشي يك سرمايه گذاري طولاني مدت به حساب مي آيد كه بايد بتواند به چندين نسل از سخت افزار و نرم افزار سرويس دهد.

v       كابل كشي ساخت يافته قطعه بندي (Segmentation) شبكه را ساده مي كند و اين امر در كنترل ترافيك شبكه تأثير می گذارد.

v       در كابل كشي ساخت يافته جابجايي، اضافه كردن و تغييرات در شبكه به راحتي امكان پذير مي گردد و اين براي سازمان هايي با جابجايي زياد بسيار با اهميت است.

v       در كابل كشي ساخت يافته نگهداري و رفع عيب ساده تر شده و مديريت آن مؤثرتر خواهد بود

v       كابل كشي از لحاظ جغرافيايي در اطراف فضاي كار گسترش مي يابد.

v       در اين سيستم هر عيب منحصر به بخش خود بوده و از بقيه قسمت ها جدا بوده در نتيجه بدون وجود كابل كشي ساخت يافته، عيب يابي مشكل و پرهزينه مي باشد

v       كابل كشي ساخت يافته از فراهم بودن نيازهاي فيزيكي لازم و ارتباطات اطمينان مي دهد (با توجه به پارامترهايي مثل حداكثر فاصله، تداخل نويز، مسائل ايمني و...)

v       امكان مديريت سيستم كابل كشي و مستندسازي آن را فراهم مي آورد.

 

کابل کشي

در تصمیم گیری و نقشه کشی براي سیستم هايي با کابل کشي ساخت یافته باید  به نکات زیر دقت شود:

v       شبکه ها هرگز کوچکتر و ساده تر نمي شوند.

v       برا ي Voice و Data يک سیستم کابل کشي واحد طراحی شود.

v       همیشه بيش از نياز فعلي Outlet نصب شود. اضافه ها خيلي زود کاربرد خواهند داشت.

v       از استانداردهای کابل کشي ساخت یافته استفاده شود.(به طور مثال اگر يک استاندارد نـوع رسـانه انتقـال را در فواصل دور، فیبر نوري تشخيص داد حتماً همان استاندارد را رعايت شود.

v       از کابل ها و اجزاي با کيفيت استفاده شود چرا که کابل کشي پايه و اساس شبکه است.

v       بهترين کابل ها و بهترين اجزا باید صحيح و مناسب نصب شود.

v       براي تکنولوژي هاي سریع تر نسبت به آنچه اکنون عمومي است برنامـه ریزی شود. اینکه اترنـت  1000BaseT الان لازم بـه نظـر نمي رسد دليل نمي شود که ۵ سال بعد نيز نیاز نباشد.

v       تهیه مستندسازي (Documentation) هر چند خلاصه چیزي است که لازم است اما باید در حين کابل کشي انجام شود.

 

در يک محيط با کابل کشي ساخت يافته برخي موارد به وضوح مشاهده مي شود:

ازجمله:

v       از پريز (کيستون) به جاي اتصال مستقيم استفاده شده است.

v       بيش از نياز فعلي پريز در نظر گرفته شده است.

v       از داکت براي مديريت کابل ها استفاده شده است.

v       جایی که کابل برق و شبکه در کنار هم قرار مي گيرد، از داکت هاي ويژه که دو مسير دارد استفاده شده است.

v       از Rack براي محافظت از سوئيچ استفاده شده است.

v       براي شماره گذاري کابل ها از شماره هاي ويژه کابل شبکه استفاده شده است.

v       قطعات با توجه به اعتبار توليد کننده انتخاب شده اند و نه با توجه به قيمت.

v       شبکه، داراي مستندات است و مستندسازي در حين پياده سازي شبکه انجام شده است.

v       شبکه براي نسل هاي آينده طراحي شده است.

v       سوکت ها داراي روکش هستند و به خوبي پانج شده اند طوري که روکش کابل دقيقاً داخل سوکت قرار گرفته است.

 

اهميت کابل کشي مطمئن(Reliable Cabling  )

طبق تحقيقات:

o         هزینه کابل کشي کمتر از ۱۰% کل هزينه زیربناي شبکه است.

o         طول عمر سيستم کابل کشي بيش از ۱۶ سال است.

o         بیش از ۷۰% مشکلات مرتبط با شبکه به دليل تکنيک های کابل کشي ضعیف و مشکلات کابل های اجزاي شبکه است.

پیاده سازي هر شبکه کامپيوتري به سه مرحله تقسيم مي شود

 1. مرحله شناخت و امکان سنجي
 2. مرحله طراحي
 3. مرحله اجر ا

 

مرحله شناخت و امکان سنجي

 در اين بخش در مورد هزينه ها و امکانات محيط صحبت مي شود اگر تشخيص داده شود که چه نوع شبکه ای مورد توافق است به مرحله طراحي رفته.

مرحله طراحي

 طراحي شبکه های کامپيوتري به دو بخش کلي Passive و Active تقسیم بندي مي شود و هر يک شامل طراحي مفهومي، طراحي پايه و طراحي تفصيلي است.

طراحی مفهومي: مشخص نمودن تعريف و اهداف کلان پروژه با توجه به گزارش مرحله شناخت و امکان سنجی است.

 طراحي پايه: ارائه راه حل های مناسب، تعيين محدوده کابل، برآورد اوليه و مقايسه راه حل ها و انتخاب بهترين راه حل.

 طراحي تفصیلي: تهیه طرح اجرایي هر سازمان، ارائه برنامه زمان بندي نصب، اجرا و تهيه فهرست کليه تجهيزات مورد نیاز.

مرحله اجرا: پس از تعيين اهداف و تهيه طرح اجرايي، در اين مرحله اقدامات لازم جهت پياده سازي سيستم کابل کشي آغاز ميشود.