شاخه‌ها

کاربرد های شبکه های بی سیم :

وقتی برای اولین بار کامپیوتر ها ساخته شدند، فقط دانشگاه ها و شرکت های بزرگ می توانستند از عهده هزینه آنها بر آیند ، ولی امروزه شما در خانه همسایه تان 3 یا 4 کامپیوتر شخصی می بینید . شبکه های بی سیم نیز چنین مسیری را طی کرده اند .

اولین بار توسط سرمایه گذاران بزرگ به خدمت گرفته شدند و اکنون نیز برای همه ما با قیمت های مناسبی قابل تهیه هستند.

بدلیل مزایای زیادی که شبکه های بی سیم به عنوان یک تکنولوژی در شرایط مختلف ارائه می کنند بسیار سریع مورد توجه و استقبال عمومی قرار گرفته اند.

Access Role نقش دسترسی :

شبکه های بی سیم اغلب در نقش لایه دسترسی یک شبکه به کار می روند به این معنی که آن ها به عنوان نقاط ورودی شبکه های سیمی استفاده می شوند . در گذشته Dial-up،ADSL،ATM و ... به عنوان ورودی دسترسی به شبکه تعریف می شدند.

بیسیم روش ساده دیگری برای کاربران است تا به شبکه دسترسی پیدا کنند . شبکه های محلی بی سیم ، مانند همه روش های دیگر شبکه هایی در لایه پیوند داده (Data-Link)هستند . بدلیل سرعت کم شبکه های بی سیم معمولا در نقش قسمت هسته یا بخش توزیع یک شبکه بکار نمی روند . البته در شبکه های کوچک لایه های هسته ،توزیع یا دسترسی را نمی توان از هم تفکیک کرد . لایه هسته شبکه باید بسیار پر سرعت و با ثبات کافی باشد تا توان ارسال و دریافت حجم زیلدی از ترافیک را بدون از دست دادن هیچ داده ای داشته باشد .

لایه توزیع شبکه باید سریع ،انعطاف پذیر و مطمئن باشد .معمولا شبکه های بی سیم این خصوصیات را ارائه نمی کنند .

شبکه های بی سم راه حل خوبی برای یک مشکل عمده در شبکه ها یعنی قابلیت جابجایی، هستند . بی شک شبکه های بی سیم مشکلات زیادی را برای شرکت ها و همین طور کاربران خانگی حل کرده اند، اما این مشکلات مربوط به رها شدن از نیاز به انتقال داده از طریق کابل است . شبکه های سلولی در مواقعی که در دسترس هستند به کاربران امکان متصل ماندن به شبکه هنگام جابجایی را نمی دهند اما سرعت پایینی دارند و بسیار گران هستند . شبکه های بی سیم امکان مشابهی را بدون داشتن معایب ذکر شده ارائه می کنند . شبکه های بی سیم سریع و ارزان هستند و تقریبا در همه جا قابل پیاده سازی هستند.

هنگام تصمیم گیری به استفاده از شبکه های بی سیم به عنوان بخشی از شبکه به یاد داشته باشید که از آنها در نقش صحیحی استفاده کنید تا بهترین نتیجه را برای شما داشته باشد . مدیران شبکه ای که قصد دارند شبکه های بیسیم را در لایه هسته یا توزیع به کار برند باید قبل از پیاده سازی بدانند که دقیقا چه میزان کارایی را از آنها انتظار دارند ، تا بعدا مجبور به جمع آوری و جایگزین کردن آن ها نشوند .

تنها حالتی که شبکه های بی سیم می توانند در نقش لایه توزیع قرار گیرند ، ایجاد پل بی سیم میان ساختمان های یک شرکت است . البته به هر حال این مساله به چگونگی پل زدن میان قسمت های مختلف شبکه بستگی دارد .

فقط برخی از سرویس دهندگان اینترنت بی سیم هستند که برای لایه توزیع از شبکه های بی سیم با فرکانس های دارای مجوز بهره می گیرند .

شاخه های شبکه :

شبکه های بی سیم می توانند به عنوان شاخه ای از شبکه های سیمی بکار گرفته شوند . در مواردی ممکن است توسعه شبکه نیاز به سیم کشی اضافی داشته باشد که از نظر هزینه قابل قبول نباشد ، یعنی اجرت کارشناس برای توسعه شبکه از ده ها تا صد ها دلار می شود . و یا در مواردی که مانند یک انبار بزرگ ، طول کابل شبکه که باید استفاده شود از حداکثر استاندارد طول یک کابل شبکه cat6 یا ca5 بیستر باشد در این حالت فیبر نوری می تواند یک راه حل باشد که نیاز به سرمایه زیادی از نظر زمان و منابع دارد و همچنین برای نصب فیبر نوری ممکن است نیاز به تعویض سوئیچ های موجود در شبکه باشد .

از شبکه های بی سیم می توان به سادگی جهت ایجاد ارتباط بدون وقفه با نقاط دور در داخل ساختمان استفاده کرد. چون برای نصب شبکه های بی سیم ، نیازی به کابل کشی شبکه وجود ندارد هزینه اجرت نصاب ها و خرید کابل اترنت صرفه جویی می شود .

ارتباط بین ساختمانی :

ممکن است نیاز باشد تا در یک محیط باز در دو ساختمان مجاور هم ، کاربران شبکه در هر ساختمان به کامپیوتر مشابهی در شبکه دسترسی مستقیم داشته باشد . در گذشته روش دسترسی و ارتباط بوسیله سیم کشی شبکه زیر زمینی از یک ساختمان به ساختمان دیگر و یا با اجازه خطوط اجاره ای از شرکت مخابرات بود که گران تمام می شد .

با استفاده از تکنولوژی بی سیم ، بدون پرداخت هزینه ای برای خطوط اجاره ای و یا نیاز به حفاری زمین میان ساختمان ها ، با نصب آسان و سریع تجهیزات بی سیم ،دو یا چند ساختمان جزئی از یک ساختمان مشابه می شوند . با داشتن آنتنی مناسب برای شبکه بی سیم ، هر تعداد ساختمانی که لازم باشد می تواند در یک شبکه یکسان قرار گیرد .همانطور که در راه حلی برای ارتباط داده ای محدودیتی وجود دارد ،قطعا برای استفاده از تکنولوژی بی سیم نیز محدودیت هایی موجود است ،اما انعطاف پذیری ،سرعت و صرفه اقتصادی شبکه های بی سیم استفاده از آن ها را اجتناب ناپذیر می کند . دو نوع متفاوت برای ارتباط بین ساختمانی وجود دارد .

اولی ارتباط نقطه به نقطه (PTP) و دومی ارتباط نقطه به چند نقطه (PTMP) نامیده می شود.

ارتباط نقطه به نقطه ،ارتباط بی سیمی هستند که فقط بین دو ساختمان برقرار می شوند . در ارتباطات PTP اغلب از آنتن های کاملا جهت دار یا جهت دار در هر طرف ارتباط استفاده می شوند .

ارتباطات نقطه به چند نقطه : ارتباطات بی سیمی هستند که میان سه ساختمان یا بیشتر ، معمولا به صورت همبندی ستاره ای اجرا می شوند که در این حالت یکی از ساختمان ها نقطه مرکزی شبکه خواهد بود ، هسته شبکه ،ارتباط اینترنت و محل اتاق سرور ها در ساختمان مرکزی است . در ارتباط نقطه به چند نقطه میان ساختمان ها ،معمولا برای ساختمان مرکزی از آنتن های همه طرفه و برای ساختمان های دیگر از آنتن های جهت دار استفاده می شود .

بدلیل اینکه شما بدون شک یک مدیر شبکه و یا مشاور در امور شبکه خواهید بود راه های زیادی برای برقراری این دو نوع ارتباط ذکر شده وجود دارد . تفاوت روش ها در اجرا مهم نیست ، زیرا همه این روش ها در یکی از دو گروه مزبور قرار می گیرد.

آخرین مسیر تحول داده :

امروزه سرویس دهندگان اینترنت بی سیم از آخرین ویژه گی های تگنولوژی بی سیم جهت ارائه خدمات سود می برند . آخرین مسیر تحول داده به زیر ساخت ارتباطی بی سیم و یا با سیم دفتر مرکزی شرکت مخابرات و کاربر نهایی وجود دارد ، بستگی دارد. امروزه با علاقه مندی برای توسعه از طریق تکنولوژی بی سیم ، سرویس دهندگان اینترنت بی سیم (WISP) ، آخرین مسیر تحول داده متعلق به خودشان را دارند .

شرایطی را در نظر بگیرید که شرکت مخابرات برای توسعه شبکه هایش جهت ارائه ارتباطات با پهنای باند بالا به واحد های تجاری و کاربران خانگی جدید با مشکل مواجه شده است . اگر شما در یک منطقه روستایی زندگی می کنید ، احتمالا به ارتباطات با پهنای باند بالا ) مودم کابلی یا XDSL) دسترسی ندارید . برای سرویس دهندگان اینترنت (WISP) بسیار با صرفه خواهد بود تا به این مشتریان راه دور استفاده از سیستم بی سیم را پیشنهاد بدهند. چون دیگر متحمل هزینه کابل کشی و نصب تجهیزات شبکه نخواهند شد.WISP ها مشکلات خاص خود را دارند و همانطور که سرویس دهندگان XDSL مشکل ارائه سرویس به نقاط دورتر از 5.7 کیلومتر را دارند و سرویس دهندگان اینترنت کابلی مشکل کبل مشترک بین کاربران را دارند WISP ها هم برای ایجاد با بام ساختمان ها ،درختان ، کوه ها ، برج ها و ... دارند . قطعا WISP ها در رائه سرویس بدون شکست نیستند ولی این قابلیت را دارند که جایی که تکنولوژی های سنتی دسترسی به آن را امکان پذیر نمی کنند ،به کاربران ارتباطی با پهنای باند بالا ارائه کنند.

قابلیت جابجایی :

شبکه های محلی بی سیم به عنوان یک انتخاب برای لایه دسترسی شبکه ، بر اساس استاندارد 54 mbs-IEEE 802.11 a نمی توانند برای نرخ تبادل اطلاعات 100Base 100mbps-TX جایگزین شبکه های محلی سیمی شوند محیط بی سیم از ارتباط بوسیله امواج بهره می گیرد و بدلیل پهنای باند باریکی که استفاده می کند،نرخ خطای بالاتری دارد در نتیجه پروتکل های ارسال پیام و برخی برنامه های کاربردی که برای شبکه های سیمی طراحی شده است در محیط بی سیم ضعیف عمل می کنند و معمولا انتظارات کاربران و مدیران IT از شبکه بی سیم ، بر اساس کارایی شبکه سیمی شکل گرفته است .شبکه های بی سیم در مقابل کم بودن سرعت و کیفیت خدمات ، قابلیت جابجایی را ارائه می کنند .برای مثال شرکت پست می تواند از تکنو لوژی بی سیم جهت به روز رسانی اطلاعات مربوط به رهگیری لحظه به لحظه محموله ها هنگام ورود وسایل نقلیه پستی استفاده کند . به محض اینکه راننده وسیله نقلیه اتومبیل خود را پارک می کند کامپیوتر راننده وارد شبکه شده و اطلاعات مربوط به تحویل های روزانه را به شبکه مرکزی منتقل می کند .

در موسسات انبار داری نیز، از شبکه های بی سیم جهت رهگیری مکان های ذخیره سازی کالا و تغییر مکان محصولات استفاده می شود . سپس این اطلاعات برای بخش فروش و ارسال در کامپیوتر مرکزی همگام سازی می شود .اسکنر های بی سیم دستی نیز امروزه به یک وسیله معمولی در سازمان هایی که کارمندانشان جهت تحویل و تحول سفارشات و تهیه صورت اموال موسسه شان به این طرف و آن طرف می روند تبدیل شده است .

در هر کدام از موارد بالا، شبکه های بی سیم قابلیت انتقال داده ها را بدون صرف وقت و نیروی انسانی جهت ورود دستی اطلاعات و پایانه های شبکه سیمی ارائه می کنند همچنین ارتباطات بی سیم نیاز به تجهیزات کاربردی که از طریق سیم به شبکه متصل می شوند را مرتفع می کنند .در بعضی از جدیدترین تکن.لوژی های بی سیم به کاربران امکان جابجایی فیزیکی از یک منطقه پوششی بی سیم به منطقه ای دیگر بدون از دست دادن ارتباط داده می شود ، درست مانند شبکه تلفن همراه که مشترک در آن می تواند میان مناطق پوشش سلولی مختلف جابجایی داشته باشد.

دفاتر کار کوچک :

شما به عنوان یک حرفه ای در زمینه IT ، ممکن است بیش از یک کامپیوتر در خانه داشته باشید ، که این کامپیوتر ها به هم شبکه شده اند و شما فایل هایتان و یا چاپگر و یا یک ارتباط اینترنت با پهنای باند بالا را به اشتراک گذاشته اید این پیکر بندی در شرکت های تجاری کوچک نیز به کار گرفته می شود .این واحد های تجاری برای بهره وری بیشتر نیاز دارند تا اطلاعات و ارتباط اینترنتی را میان کاربرانشان به اشتراک بگذارند .

برای این نوع کاربر (دفاتر کوچک کار –SOHO ) شبکه های محلی بی سیم موثر ترین و ساده ترین راه حل به حساب می روند .

تجهیزات بی سیم بخصوص وقتی که نیاز به اشتراک گذاشتن یک ارتباط اینترنت هست ،مفید خواهد بود .البته راه حل دیگر کابل کشی شبکه خواهد بود . دربسیاری از دفاتر کوچک سوکت های نصب شده شبکه وجود ندارد و فقط خانه های کمی هستند که کابل کشی برای شبکه در آن ها وجود دارد . جهت کابل کشی شبکه در این مکان ها باید سقف و دیوار سوراخ هایی نیز ایجاد کرد .

دفاتر کار متحرک :

در دفاتر کار یا کلاس های درس متحرک ،کاربران کامپیوتر هایشان را به سرعت جمع می کنند و به مکان های دیگری منتقل می کنند . به دلیل شلوغی زیاد کلاس های درس ، بسیار از مدارس از کلاس های متحرک استفاده می کنند . این کلاس ها تا وقتی که ساختمان های جدید احداث شوند در کانتینر های بزرگ قابل جابجایی تشکیل می شوند.

برای توسعه شبکه کامپیوتری به این مکان های موقت ،سیم کشی زیر زمینی یا هوایی بسیار پر هزینه خواهد بود .

با ارتباط شبکه بی سیم از ساختمان اصلی یک مدرسه به کلاس های متحرک نیاز به کابل کشی شبکه جداگانه مرتفع می شود . در مکان هایی که دفاتر کاری موقت تشکیل می شود نیز از امتیازات شبکه های بیسیم استفاده می شود .با رشد شرکت ها ،آنها با کمبود فضای کاری مواجه می شوند و مجبور به انتقال برخی از کارمندان خود به منطقه ای نزدیک مثلا دفتر کاری در همسایگی و یا در طبقه ای دیگر همان ساختمان می شوند.نصب کابل شبکه ویا کابل کشی فیبر نوری برای ایم محدوده های زمانی کوتاه با صرفه نخواهد بود و اغلب مالکان ساختمان ها نیز اجازه برچیدن کابل های شبکه نصب شده را نمی دهند.

با برقراری شبکه های بیسیم اجزای شبکه می تواند در آینده جمع آوری و به آسانی به مکان دیگری منتقل شود.

خلاصه :

تکنولوژی بی سیم راهی طولانی از ابتدای آن در محیط های نظامی تا به امروز طی کرده است .میزان استقبال و سطح تکنولوژی استفاده شده در شبکه های بی سیم بصورت ناباورانه ای در حال رشد است . سازندگان مختلف برای نیاز های متفاوت ما به شبکه بی سیم راه حل های بی شماری را خلق کرده اند .راحتی ، عامه پسندی ،در دسترس بودن و هزینه پایین سخت افزاری شبکه های بی سیم راه حل های متفاوت و زیادی را پیش پای ما می گذارد.

با توسعه بسیار سریع تکنولوژی بی سیم کارخانه جات سازنده و سخت افزار ها نقش سازمان هایی نظیر FCC،IEEE، اتحادیه WIFI ، WLANA جهت از میان برداشتن موانع موجود برای تحقق روش های مختلف بسیار مهم تر از پیش شده است .قوانین به وسیله سازمان های قانون گذار نظیر FCC بر طبق استاندارد هایی که از طریق سازمان های دیگر نظیر IEEE ، WLANAواتحادیه WIFI تهیه شده است ، روی صنعت شبکه های بی سیم تمرکز کرده است و راه مشترکی را برای رشد و نمو آن طی می کند .