شاخه‌ها

هدف:

در این طرح تمام نیازمندی های زیرساختی، سخت افزاری و نرم افزاری شرکت در جهت بهره برداری از سیستم تلفن مبتنی بر شبکه های کامپیوتری (VOIP: Voice Over IP) با توجه به تامین حداقل امنیت مورد نیاز بر روی بستر ناامن اینترنت بصورت طرحی جامع پیشنهاد می گردد و همچنین در ادامه باتوجه به ایجاد ارتباطات زیرساخت مناسب بین شعب و دفتر مرکزی به بررسی سرویس های دیگری که بر روی این بستر بتوان ارائه نمود میپردازیم.

ارتباطات زیرساخت :

در جهت ایجاد ارتباطات زیرساخت به سه روش زیر میتوان بستر مناسب را ایجاد نمود که هر کدام مزایایی را برای سازمان دارند:

اینترنت:
در این حالتجهت افزایش امنیت در ارتباطات بین نقاط از تکنولوژی ارتباطی VPN بر روی بستر ناامن اینترنت استفاده میشود.پهنای باند :
جهت ارتباط هر نقطه با شبکه اینترنت نیاز به خرید حجم مورد نیاز برای ارسال و دریافت اطلاعات می باشد.

IP ثابت اینترنتی : جهت ارتباط بین دو نقطه و یا نقاط با همدیگر نیاز به شناسه اینترنتی می باشد که در این روش از IP ثابت استفاده می شود.

فایروال : بدلیل نا امن بودن بستر اینترنت و کنترل ترافیک ورودی و خروجی به شبکه خصوصی مجموعه نیاز به استفاده از تجهیزات امنیتی در مبادی هر نقطه می باشد.

روتر ( مودم ) : جهت برقراری ارتباط با شبکه اینترنت نیاز به استفاده از مودم می باشد.

مزایا : راه اندازی سریع ، پشتیبانی بهتر ، در دسترس بودن نقاط در شبکه اینترنت

اینترانت / MPLS مخابرات :

بدلیل خصوصی و امن بودن خطوط ارتباطی بین نقاط در این روش نیازی به خریداری فایروال و IP ثابت اینترنتی نمیباشد.

مزایا : خصوصی و امن بودن شبکه ارتباطی.

اینترانت WiMax ( مبین نت / ایرانسل ) :

بدلیل خصوصی و امن بودن خطوط ارتباطی بین نقاط در این روش نیازی به خریداری فایروال و IP ثابت اینترنتی نمیباشد.

مزایا : خصوصی و امن بودن شبکه ارتباطی ، راه اندازی سریع ، پشتیبانی بهتر نسبت به مخابرات

طرح کلی یک شبکه مبتنی بر VoIP :

در شکل زیر یک طرح کلی از یک شبکه تلفنی مبتنی بر VoIP نشان داده شده است. همانطور که در تصویر می بینید، ارتباط شبکه داخلی با شبکه های PSTN محلی و راه دور برقرار شده است. همچنین ارتباط بین کاربران در شبکه اینترنت با شبکه داخلی نیز امکان پذیر است. قسمت مهم این شبکه IP PBX Server آن می باشد، که تمام ارتباطات تلفنی داخلی و شبکه داخل با شبکه های خارج را سازماندهی و مدیریت می کند. در این شبکه برای ارتباطات راه دور از یک VoIP Provider استفاده می شود. سرویس دهنده VoIP نیز دارای یک شبکه مبتنی بر فناوری VoIP است که ارتباطات شبکه داده را به شبکه مخابرات منتقل می کند.

IP PBX Server چیست ؟

شبکه تلفنی IP PBX نیاز به یک نرم افزار دارد تا شبکه را کنترل نماید. این نرم افزار را می توان روی یک دستگاه کامپیوتر نصب و راه اندازی کرد. نرم افزاری که روی PC نصب می شود باید از پروتکل های موجود در شبکه های VoIP پشتیبانی کند. یکی از معمولترین نرم افزارها ، نرم افزار Free PBXمی باشد که در محیط Linux قابل نصب و راه اندازی می باشد که جهت استفاده آسانتر و مدیریت راحت تر از نرم افزار Elastix استفاده میشود که هسته مرکزی این نرم افزار ، Asterisk می باشد از اینرو سیستم های IP Telephony مزایایی به شرح زیر برای سازمان ها به همراه دارد :

ایمیل سرور

سیستم کنفرانس چند نفره

دریافت فکس بدون نیاز به تجهیزات جانبی

سیستم صندوق پستی صوتی Voice Mail Box System

سیستم پاسخگویی اتوماتیک IVR Systems

سیستم پاسخگویی صوتی یکی از پر کاربردترین سرویس های تلفنی برای سازمان ها محسوب می شود. این سرویس یک سیستم پاسخگویی شبانه روزی را به وجود می آورد که سازمان از طریق آن می تواند به مشتریان سرویس دهی نماید. Asterisk از این قابلیت پشتیبانی می نماید و به وسیله آن می توان یک سیستم IVR در شبکه PBX سازمان قرار داد.

سیستم ضبط مکالمات CDR (Call detail Record)

قابلیت ثبت اطلاعات تماس ها یکی دیگر از قابلیت های Asterisk می باشد. بدین ترتیب اطلاعات مربوط به تماس ها در یک فایل یا در یک پایگاه داده ذخیره می شود و کارگزار سیستم می تواند از این اطلاعات استفاده نماید.

 


 

توپولوژی زیرساخت VOIP :

اجرا بصورت سیستم سرور مرکزی : در این حالت برای تمامی شعب و دفتر مرکزی یک سرور مرکزی در نظر گرفته میشود که بدلیل نیاز به سرور با مشخصات سخت افزاری بالا و نیاز به پهنای باند ارتباطاتی با حجم بالا از نقطه نظر اقتصادی و فنی بدلیل بروز مشکل در سرور مرکزی تمام سیستم تلفنی دفتر و شعب دچار اختلال میشود فلذا این ساختار پیشنهاد نمیگردد.

اجرا بصورت سیستم سرور محلی : در این ساختار برای هر شعبه و دفتر مرکزی یک دستگاه سرور محلی در نظر گرفته شده و تمامی مدیریت ارتباطات داخلی و تمامی قابلیت های مورد استفاده در سیستم IP Telephony بصورت محلی و جداگانه میباشد. با توجه به اینکه از طرفی تمامی این سرور های محلی بر اساس پروتکل خاصی بصورت یکپارچه در سطح کل موسسه با هم در ارتباط میباشند.

 

 

با توجه به شکل فوق تجهیزات مورد نیاز به ازای هر نقطه ( دفتر مرکزی / شعبه ) جهت اجرای سیستم یکپارچه IP Telephony به شرح زیر میباشد:

یک دستگاه سرور : این سرور میتواند PC Server یا VOIP Server باشد

یک دستگاه مبدل خط آنالوگ مخابراتی به سیستم استاندارد VOIP

حداقل دو دستگاه گوشی تلفن IP Phone